Wieże obserwacyjne


W ramach realizacji projektu wraz z utworzeniem trzech wież obserwacyjnych w wyeksponowanych punktach stworzono ulepszone warunki do obserwowania przyrody na terenie łęgów Doliny Dolnej Odry.

W celu zapewnienia turystom możliwości spokojnego obserwowania dzikich zwierząt oraz lepszego doświadczania i przeżywania unikalnego krajobrazu łęgów Doliny Dolnej Odry na północy i na południu parku narodowego – w Mescherinie i w Stützkow – wybudowano dwie 14-metrowe wieże obserwacyjne. Wykonano je z rodzimego modrzewia. Swoją niecodzienną formą dachu przypominają lecące żurawie. W obu miejscach istnieją bardzo dobre warunki do obserwowania ptaków wędrownych i lęgowych. Z wieży znajdującej się w północnej części parku narodowego roztacza się ponadto wspaniały widok na polder 8, który po przecięciu wałów jest regularnie zalewany. W ten oto sposób doszło do zmiany flory i fauny – przyroda weszła na nowo w posiadanie tego obszaru.

Na szczególną uwagę zasługuje mobilna platforma obserwacyjna zbudowana w ramach projektu przez Dyrekcję Regionalną Ochrony Środowiska w Szczecinie. Dzięki specjalnej konstrukcji można wykorzystać ją – w sposób elastyczny – w terenie o każdej porze roku.

Dojazd do wieży w Mescherinie

fot. Michael Voigt

Do Mescherina dojechać można autostradą federalną A11 Berlin-Szczecin od węzła autostrady z drogą niższej klasy w Penkun w ciągu ok. 15 min. Turyści podróżujący ze Szczecina powinni pojechać najpierw na Schwedt nad Odrą, a potem skręcić w drogę lokalną Landstraße 113 w kierunku Mescherina i Gryfina. Wieża stoi bezpośrednio na dawnym wale przeciwpowodziowym przy moście nad Odrą Zachodnią. Dostać można się do niej pieszo drogą prowadzącą z Landstraße L113.

Odległość: Gryfino 5,5 km, Gartz nad Odrą 7 km, Schwedt nad Odrą 33 km, Szczecin 25 km, Penkun 19 km, Berlin 140 km

Dojazd do wieży w Stützkow

Widok z wieży

Do Stützkow dojechać możemy z Berlina autostradą federalną A11 Berlin-Szczecin, drogami federalnymi B198 i B2 – do Felchow, a potem w kierunku Schönebergu i Alt-Gatow. Turyści podróżujący z kierunku Schwedt nad Odrą powinni pojechać drogą B2 w kierunku Angermünde i skręcić pod Felchow na Schöneberg, a następnie Alt-Gatow. Pojazd można zostawić na niewielkim parkingu przy moście nad kanałem Hohensaathen-Friedrichsthaler-Wasserstraße. Do wieży oddalonej stamtąd o 1,5 km można dotrzeć po wale poprzecznym – pieszo lub rowerem. Alternatywnie można udać się tam również z Criewen. Trasa wędrówki wiodąca po wale jest dłuższa, wynosi 7,5 km.

Odległość: Schwedt nad Odrą 16 km, Angermünde 17 km, Szczecin 65 km, Chojna 31 km, Cedynia 28 km, Berlin 95 km

Mobilna platforma obserwacyjna

Platforma znajduje się – jeżeli nie jest akurat wykorzystywana w terenie – w siedzibie Dyrekcji Regionalnej Ochrony Środowiska w Szczecinie, w wydziale terenowym w Gryfinie (budynek byłego przejścia granicznego przy moście w Mescherinie/Gryfinie nad Odrą Zachodnią).