Projekt „Zrównoważona turystyka wodna w unikalnej Dolinie Dolnej Odry” dobiega końca


Jeszcze do końca tego roku realizowane są zadania w ramach polsko-niemieckiego projektu INTERREG V A pn. „Zrównoważona turystyka wodna w unikalnej Dolinie Dolnej Odry”.

Po polskiej stronie Odry do dyspozycji turystów są wiaty z ławami oraz miejsca ogniskowe w miejscowościach nadodrzańskich, od Moczył, przez Gryfino, Widuchową, Gozdowice, Czelin aż po Chlewice i Namyślin.

Trzy takie miejsca odpoczynku na terenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry są jeszcze w trakcie budowy. Już niedługo turyści będą mogli skorzystać z nich w miejscowości Gartz (Oder) na terenie starego kąpieliska oraz w Gatow i Stolpe. Dwa ostatnie miejsca znajdują się na rozwiniętym brzegu drogi wodnej Hohensaaten-Friedrichsthal, gdzie powstają dodatkowe punkty dostępu dla kajakarzy, aby można było dotrzeć do nich od strony wody. W Gatow zbudowano schody, a w Stolpe powstaje mała pochylnia, tak aby kajakarze mogli wysiadać i wyciągać swoje łodzie na brzeg. Ponadto istniejący punkt dostępu dla kajakarzy w miejscowości Criewen zostanie wyposażony w ławki i tablicę informacyjną.

Dodatkowo w gminie Widuchowa, na Słowiańskiej Górze na wysokości 72 metrów n.p.m. posadowiona została niezwykła 10 metrowa platforma widokowa, z której podziwiać można Dolinę Dolnej Odry i miejsce, gdzie rzeka się rozwidla.

Na terenie Centrum Turystyki Wodnej w Schwedt nad Odrą zrealizowano nowe miejsca postojowe dla przyczep kempingowych oraz związane z nimi nowe drogi dojazdowe i ścieżki, nowy pomost do wygodnego wysiadania dla wodniaków, nasadzenia drzew oraz nowe trawniki.  Zbudowano również nowy magazyn dla łodzi. Po zrealizowaniu działań inwestycyjnych, kemping dysponuje 22 stanowiskami dla przyczep kempingowych i uzupełnia powstałą w ostatnich latach infrastrukturę Centrum Turystyki Wodnej: budynek główny z pokojami gościnnymi, pomieszczenia do organizacji imprez i gastronomii, nowoczesny budynek usługowo-socjalny, dodatkowe miejsca biwakowe, plac zabaw i rekreacji oraz nowo zagospodarowany teren  wokół budynku usługowo-socjalnego.

Sukcesem Parku Narodowego jest nowe wydanie książki „NATURA 2000 w Dolinie Dolnej Odry”, która jest dostępna dla wszystkich bezpłatnie w formie elektronicznej w trzech językach (polskim, niemieckim i angielskim).

Dla wszystkich  miłośników przyrody – bez względu na panującą pogodę – utworzono narzędzie pozwalające na podziwianie nieskończonego piękna krajobrazów unikalnej Doliny Dolnej Odry przy użyciu aplikacji, która prezentuje panoramy sferyczne z ziemi i z powietrza oraz  filmy 360º.

Umożliwia ona odwiedzenie w sposób wirtualny ciekawych (zwłaszcza pod względem przyrodniczym), w tym niedostępnych miejsc, zlokalizowanych w obrębie Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego „Ujście Warty” oraz Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry po stronie niemieckiej.

Miejsca te można zobaczyć zarówno wykorzystując urządzenia mobilne i komputery, jak również gogle wirtualnej rzeczywistości. Aplikacja dostępna jest w trzech wersjach językowych polskiej, niemieckiej i angielskiej.

https://www.pomerania360.eu/dolinadolnejodry/

 

Działania te są częścią projektu INTERREG V A „Zrównoważona turystyka wodna w unikalnej Dolinie Dolnej Odry”, który jest realizowany przez Park Narodowy wspólnie z miastem Schwedt nad Odrą jako partnerem wiodącym oraz Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności Doliny Dolnej Odry dla turystów wodnych poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury po stronie niemieckiej i polskiej.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).