Rozpoczęcie budowy miejsc odpoczynku wzdłuż niemieckiego Parku Narodowego


13 czerwca 2022 r. wbita została pierwsza łopata pod budowę trzech nowych miejsc odpoczynku na terenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Prace budowlane rozpoczęły się w Gartz (Oder) na terenie starego kąpieliska. W pierwszej kolejności zostaną wylane fundamenty, a następnie powstanie zadaszone miejsce do siedzenia, miejsce na ognisko z dodatkowymi ławkami oraz funkcjonalny budynek z koszami na śmieci i oddzielną toaletą wykonaną z drewna.

Dwa kolejne miejsca odpoczynku z podobnym wyposażeniem powstaną w Gatow i Stolpe. W przeciwieństwie do Gartz (Oder), te dwa miejsca znajdują się na rozwiniętym brzegu drogi wodnej Hohen-saaten-Friedrichsthal, co oznacza, że trzeba będzie stworzyć dodatkowe punkty dostępu dla kajakarzy, aby można było dotrzeć do tych miejsc również od strony wody. W Gatow zostaną zbudowane schody, a w Stolpe mała pochylnia, tak aby kajakarze mogli wysiadać i wyciągać swoje łodzie na brzeg.

Dokładne rozpoczęcie prac w Gatow i Stolpe zależy od postępu prac w Gartz (Oder). Duża część prac zostanie wykonana w ciągu najbliższych kilku tygodni. Prace zostaną jednak zakończone dopiero jesienią, kiedy to zostaną posadzone krzewy i drzewa oraz zamontowane toalety.

Budowa miejsc odpoczynku jest częścią projektu INTERREG V A „Zrównoważona turystyka wodna w unikalnej Dolinie Dolnej Odry”, który jest realizowany przez Park Narodowy wspólnie z miastem Schwedt nad Odrą jako partnerem wiodącym oraz Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności Doliny Dolnej Odry dla turystów wodnych poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury po stronie niemieckiej i polskiej.

Na turystów wodnych, rowerowych, a także pozostałych czekają już po polskiej stronie Odry wiaty z ławami oraz miejsca ogniskowe w miejscowościach nadodrzańskich, od Gryfina, przez Widuchową, Gozdowice, Czelin aż po Chlewice i Namyślin. Znajdują się one nad samą wodą, co umożliwia m.in. kajakarzom odpoczynek podczas wycieczki oraz poznanie wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych regionu. Dodatkowo w gminie Widuchowa, na Słowiańskiej Górze na wysokości 72 metrów n.p.m. posadowiona została niezwykła 10 metrowa platforma widokowa, z której podziwiać można Dolinę Dolnej Odry i miejsce, gdzie rzeka się rozwidla.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).